Showing posts with label Food Lion. Show all posts
Showing posts with label Food Lion. Show all posts

Thursday, May 26, 2016

Errands with Mom

School is officially out here for the summer, which means we are in super frugality mode until school starts back in August and I return to work. We will be on a very strict budget until then, and I have already been taking inventory in my kitchen to meet this goal. 

My Mom needed to run some errands today, and one of those was Walmart to get some items. I went inside too and found the following items...

One pound of Italian Sausage for $2.00.


Two & a half pounds of Italian Sausage for $5.07. 




Five loaves of Italian Bread for 50¢ a loaf. 




I also stopped in at Food Lion and bought Ball Park beef franks, which were on sale for Buy One, Get One Free, which worked out to $2.50 each. The Challenge butter was also Buy One Get One Free and priced at $2.15 each. 



And finally, I found this bag of Black Eyed Peas on the clearance rack at Walmart for 50¢.  



What good deals have you found lately?

Belinda
~ Living within my means in Southern Tennessee ~

Earn with Swagbucks

Sunday, February 16, 2014

Second Frugal Week of February


What a week we had here! School was called off for Tuesday, Wednesday, and Thursday due to the winter mix of weather here. We were/are on Winter Break Friday, Monday and Tuesday, so no school here for over a week. I missed out on several days of working as a result. 

Sunday, Monday, Tuesday, and Wednesday were no spending any money days.

Thursday was bill paying day and all bills were paid online to save on postage. 

Friday was spent in town doing our big monthly stock up at the grocery stores. I spent a total of $202.77, used 82 coupons, which saved me $116.40 and does not even include the $50.00 savings at Food Lion for the sale on Powerades.  

Here is a breakdown of items we bought:

Family Dollar

Suave Shampoo - Same deal as last week. I had a $1.00 of coupon, so I only had to pay the 10¢ sales tax. 











Cooke's

Cheese, frozen dinners, cat treats, and 40 pounds of potatoes ($7.98 or 20¢ a pound). I found 14 bags of cat treats in the Crash & Burn cart for 90¢ each, and I had coupons for them, so I paid 40¢ each for them. 











Save a Lot

Eggs are/were on sale this week for 99¢ a dozen, so we stocked up and bought 8 cartons. We also used a $1.00 off coupon to score a free bag of salad. 

Aldi

5 bags of onions

Food Lion

I went on Friday to score the deal on Powerades. And then on Saturday I found some coupons to use, so after my daughter's volunteer hours were done, we went back to get more. In the end I bought 75 Powerades for my pantry for 20¢ each. This definitely beats her wanting to stop at the gas station on the way to school in the morning for a drink for $1.89. There are only 68 school days left this year, so she is all set. 

I also scored 16 FREE cans of Campbell's chicken noodle soup. As I mentioned in this post the kiosk was printing out coupons for $1.00 off 2 Campbell's soup and they had them on sale for 50¢ each. Customers are only allowed to print one coupon sheet per day, but people tend to abandon these coupon sheets in their cart, so we picked up several that way. We also bought cereal, soup, diced tomatoes, and honey mustard here. 

Bi-Lo

Bi-Lo had their awesome cereal deal again this week. You buy 6 boxes of cereal and get a free gallon of orange juice. We had numerous coupons for the cereal and at least one of them was buy one get one free. We bought two of these deals and combined with the cereal deal at Food Lion, we ended up with 22 boxes of cereal. My family has gone through a lot of cereal this winter for some reason, so I was very glad to be able to purchase all of these.  


I also bought sugar, bagels, shampoo, and yogurt here. 

Publix

Some of my greatest deals came from Publix on this shopping trip. I used to shop at Walmart so much, but in the last two years I've realized that I can find better prices at the grocery stores and when I combine them with sales and the double coupons that Publix offers, I buy very little from Walmart now. 

Items here included cream cheese, oranges, fish, tea bags, Knorr rice packages, Kotex, Stayfree, ham, olives, beans, sour cream, salt, rice, butter, yogurt, tartar sauce, Alleve, peas and carrots, and chocolate milk (had coupons!).

I bought 18 bags of the Knorr rice for 14¢ each after sale and coupons.


Four boxes of Lipton tea bags were $1.12 each after sale and coupons. 


Four boxes of 40 count Alleve were 49¢ each after sale and coupons. 


Walmart sells my brand of Stayfree for $4.97, which I buy regularly. Publix sells the same package for $4.09, but with coupons I was able to get two bags for $4.09, which blows Walmart's price out of the water! 

It was a terrific shopping day and these are the things we got that were completely free: 


In the end I bought $369.17 worth of groceries for $202.77 and now the bulk of my grocery shopping is done for the month. All I will need to buy is milk and bread and some fresh produce. 

Other things we did this week to save money include:

Tuesday I entered My Coke Rewards points into my computer. A chore I dislike a great deal, but I do it for the free diet coke 12 packs for my Mother who is on a limited budget.

On Saturday we both had our hair cut and used a coupon for that as well. 

We rented a movie, Cloudy with a Chance of Meatballs 2, with a free rental code from Redbox. CouponDad.net regularly has free rental codes on his blog. 

Breakfasts this week consisted of oatmeal, leftovers, scrambled eggs and toast, toast with butter and jelly, cream cheese with bagels, and peanut butter & jelly sandwiches.

Dinners were:

Monday: Baked Potatoes stuffed with Vegetable Chili
Tuesday: Hot Dogs & Tator Tots
Wednesday: Salisbury Steak, Beefy Mushroom Barley, Corn
Thursday: Macaroni & Cheese, Broccoli
Friday: Homemade Pizza
Saturday: Grilled Chicken, Mexican Rice, Steamed Carrots
Sunday: Pinto Beans, Collard Greens, Cornbread

That's our our week went, how was your week?

How did you save money in your home this week?

Belinda
CFO ~ Chief Frugal Officer
© Belinda & Frugal Workshop, 2011-2014.
“Use it up, wear it out, make it do, do without”

Saturday, February 15, 2014

Good Deal Alert ~ Food Lion Powerade Sale



Food Lion has a great deal on Powerade this week. 

No coupon required. 


Food Lion is running their "MVP Gold Medal Savings" promotion right now. When you buy 10 participating products, you receive $5.00 off instantly, or when you buy 15 participating products, you receive $10.00 off instantly. 

The 32 ounce Powerades are on sale for 89¢.

When you buy 15, they take $10.00 off the price, so each one is 22¢. 

What a sweet deal! 

We did the deal twice and now have 30 in our pantry. 

The Powerade website does have this coupon for 50¢ off too. We didn't have the coupon to use it in time. 



One thing to do when you go into Food Lion is swipe your MVP card in the kiosk when you enter the store and you can print out a page of coupons. 

One of the coupons we received today was $1.00 off two cans of Campbell's soup. While I was shopping I found a section of chicken noodle and tomato soup for 50¢ each, so I was able to get two cans of soup for free with my coupon. 

My daughter also has a Food Lion card, so she swiped hers and was able to get the free soup as well. You can see all four cans here, which we were able to get free. In fact, everything in the photo was free today with coupons. 


We spent most of the day Friday in town grocery shopping and getting some good deals. I'll be posting them as time permits in the next few days. :)

Belinda
CFO ~ Chief Frugal Officer
© Belinda & Frugal Workshop, 2011-2014.
“Use it up, wear it out, make it do, do without”

Saturday, March 30, 2013

Food Lion Score!

 


While reviewing the Food Lion sale advertisement for this week, I came across a good deal on pineapple and tomatoes. 

Food Lion has 20 ounce cans of Dole pineapple on sale at 10 for $10.00. 

They also have 28 ounce cans of tomatoes priced at 3 for $3.00. 
 
They are also running a promotion called “The Big Deal”. The promotion states when you buy 10 items of certain product you get $5.00 off of your grocery order. 

The Dole pineapple was included in this promotion. 

Ten cans of pineapple for $10 and they take $5.00 off at the register? I’m thinking to myself, “That’s 50¢ a can!”

I went to Food Lion and bought 10 cans and checked out. 

Sure enough they honored the promotion, and the coupon machine spit out two coupons. One for 75¢ off my next grocery order and one for $1.00 off 5 cans of Dole Pineapple. 

So, I decided to do it again, thinking to myself “they won’t honor it a second time”, but they did; only I forgot to use my coupons. Darn! The coupon machine spit out another 75¢ off my next grocery order coupon. 

So, I decided to try it again. This time I bought 10 cans and used all three coupons and came out of there only paying $2.50 for 10 cans! That is like paying 25¢ per can! 

I could have kept going back, but I didn’t. In the end I bought 30 cans of pineapple and paid $12.25 or 42¢ per can. What a great deal!


Oh, and the tomatoes? 


They had one coupon in the coupon kiosk you could get when you scan your Food Lion MVP card at the entrance to the store. It is good for $1.00 off 3 cans of tomatoes. Then there is a coupon blinkie machine next to the tomatoes with coupons for $1.00 off when you buy 2, so I bought 12 cans, and ended up paying $7.00 or 58¢ per can for a 28 ounce can. 

Another great deal!


It was so exciting to keep getting in on the pineapple deal. My daughter was with me and she was grinning from ear to ear when we came out of there with the last 10 cans of pineapple for $2.50 or $2.90 with tax. 


They also were running a sale on their store brand, My Essentials, pasta in the one pound boxes for 88¢, and the one pound canisters of salt priced at 3 for $1.00. I also picked up some Hungarian paprika while I was there.  




It's kind of rare these days to come out of the grocery store with such a good deal, but it happened to us today and I was excited. 

If you have a Food Lion near you, I would try and get in on this deal. 

How about you? Have you come across any good deals lately? 


Belinda
© Belinda Richardson and Frugal Workshop, 2011-2013.
“Use it up, wear it out, make it do, do without”

Monday, December 3, 2012

Crest Toothpaste Deal

Food Lion had a three day sale on Crest toothpaste this week. They were offering the 6.4 ounce regular paste toothpaste for $1.00 per tube. I wasn't planning on going to Food Lion this week because that was the only thing I found in their sale ad, so I price matched this at Walmart instead since I had to go there for some things for Mom. 

I've written about this before, but our favorite toothpaste is the Crest Pro Health toothpaste in the cinnamon flavor. However, my daughter's dentist told me last January that the Pro Health toothpaste is too strong for children's teeth and to switch her to regular paste. She is finally running low on the tube I bought in June, so I bought four tubes, which is probably enough to last her for the next year.

Walmart was charging $1.96 per tube for the 6.4 ounce tube. So, by price matching these tubes I was able to save $3.84. Not a bad deal at all. :)


Belinda
© Belinda Richardson and Frugal Workshop, 2012.
“Use it up, wear it out, make it do, do without”

Wednesday, July 27, 2011

Grocery Store Ads 7-27-11

Grocery Store Ads here include: IGA, Bi-Lo, Aldi, Food Lion, Cooke's, and Super Saver. There aren't too many things on sale this week that I would consider a stock up price except for the Ground Chuck at IGA. I've included the links if you want to check the store ads for yourself. Following is a list of items I would buy for my family:

IGA
- Ground Chuck $1.99 a pound
- Sugar - 1.99 - 4 pounds
- Crinkle Cut Fries - 5 pound bag - 2/$7.00 

Don't forget, IGA has a weekly web coupon you can print out. This week it's a 24 ounce bottle of Hunt's ketchup for 49¢.


Aldi
- Red Grapes - 99 cents a pound
- Cherries - $1.49 pound
- Strawberries - 99 cents a pound
- Broccoli - 99 cents a pound
- Boneless, Skinless, Chicken Breasts - $1.69 a pound
Food Lion
- Red Grapes - 99 cents a pound

Tuesday, June 7, 2011

Food Lion Trip 6-7-11

Made a trip to Food Lion today and bought 2 jars of Ragu spaghetti sauce, 2 - 24 ounce containers of Heluva Good French onion dip, and 4 packages of Wacky Mac. Total before coupons was $14.29, coupons totaled $3.85, and out of pocket expense was $10.44.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...