Tuesday, August 9, 2011

Frugal Living in my Home today

 I've been busy canning in the kitchen again and put up 14 more jars of canned tomatoes and 6 jars of pickled cherry tomatoes. This is the total of what I've canned so far this year:

Canned in 2011
26 pints canned tomatoes
7 pints salsa
6 pints pickled cherry tomatoes
6 pints pizza sauce
45 pints of food total



I still have more tomatoes in the kitchen getting ready to be canned, and also have more on the vine. As I've said before, this has been a banner year for tomatoes in our garden this year. 

Today was the first day of school here although it was only a two hour day. It was good to see everyone after the summer break, and I already have some worked lined up for next week, so that is a good thing. 

Breakfast was Cinnamon Raisin Toast with Cream Cheese and Boiled Eggs on the side for some protein. We were home by lunchtime and  I made a simple lunch of Nachos with some taco meat, cheddar cheese, sour cream, and tomatoes. Dinner was going to be Sweet & Sour Chicken, but I ended up being the only one home tonight, so a sandwich will be enough for me and I will take the night off from cooking. ;)

Did make two stops today for groceries at Walmart and Super Saver. Here is a breakdown of what I bought:

Wal-Mart Groceries 8-9-2011
3 pound bag yellow onions - $2.38
1 gallon white vinegar (for canning) - $2.18
2 boxes decaffeinated Tetley Tea - $2.32 each (after two 50¢ off coupons)
1 – 2 liter – Mountain Dew - $1.25
1 head Lettuce - $1.38
1 bag Great Value potato Chips - $1.98
2 bags Great Value Tator Tots - $1.97 each
2 packs Italian Sausage - $2.50 each (after two $1 off coupons)
2 packs Hillshire Farm Smoked Sausage links - $1.50 each (after two $1.00 off coupons)
1 package Great Value American cheese - $3.04
1 box garlic – 68¢
1 box (30 count) Swaggerty sausage patties - $6.98
1 package copy paper - $2.97 (School requested item)
3 packages Kleenex - $4.08 (after 50¢ off coupon) (School requested item)
1 – 8 ounce – sharp Cheddar cheese - $2.18
2 – 24 ounce – Great Value sour cream - $2.08 each
1 jar Great Value light mayonnaise - $2.92
1 container Mayfield French Onion Dip - $2.42
1 package Hawaiian King Rolls - $1.00 (after $1.00 off coupon)
1 bottle lime juice (for canning) - $1.68
1 bottle lemon juice (for canning) - $1.88
1 can LaChoy Beef Chow Mein - $2.96
1 bottle white wine vinegar (for canning) - $1.58
1 box canning salt - $1.12
1 tub County Crock margarine - $2.88 (after 40¢ off coupon)
Total Spent for Food $57.18 (subtracted school supplies)
Saved $5.50 with coupons
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------
Super Saver 8-9-2011
2 cans ripe olives – 89¢ each
1 gallon skim milk - $3.34
1 box instant potatoes - $1.52
1 container oatmeal - $1.00
 1 gallon buttermilk - $3.41
1 jar green olives - $2.09
6 extra-large baking potatoes - $5.47 (88¢ pound)
2 cans beets – 73¢ each
1 container baking cocoa - $1.99
1 jar peanut butter - $1.50
1 loaf whole wheat bread – 89¢ (1¢ increase)
2 packages chocolate chip muffin mix – 50¢ each
1 package hot dog buns – 89¢
Total Spent $25.61
Total Spent in August for Food: $124.19

That's what I've been doing today. What have you been busy doing today?  Any frugal adventures to tell me about?  I would love to hear them. :)

Belinda 
© Belinda Richardson and Frugal Workshop, 2011. 
“Use it up, wear it out, make it do, do without”

No comments :

Post a Comment

Thank you for visiting the Frugal Workshop.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...