Sunday, September 2, 2012

Homemade Gelatin Cups


Another way we save money at the Frugal Workshop is by making our own gelatin cups with fruit. Remember when I bought the mandarin oranges for 66¢ per jar at IGA? I also bought some Great Value orange gelatin at Walmart for 56¢ per box. Today, I made our own version of gelatin cups with fruit. I made 16 gelatin cups in all for a cost of 30¢ each. Compared to the store bought ones, which sell for anywhere from a little over 50¢ to $1.00 each, our homemade ones are definitely a money saver. These will go in a couple of my lunch boxes this week. They are so good and refreshing especially in this hot weather.



Belinda
© Belinda Richardson and Frugal Workshop, 2012.
“Use it up, wear it out, make it do, do without”

4 comments :

  1. Hi Belinda,
    that's a great idea. And as it's a solid, it won't leak all over the inside of a lunch bag. I'm going to try that with some fruit we have around here, for my kids lunches this next week.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hi Lili,

      Thanks for stopping by. Hope the kids enjoy them in their lunches. :)

      Delete
  2. That is an awesome idea! All I can remember is that one fruit can't be added to jello; possibly? Do you remember?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Pineapple. Something to do with the enzymes or something in it. And it might just be the fresh pineapple. I would need to do a Google search just to be sure. :)

      Delete

Thank you for visiting the Frugal Workshop.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...