Tuesday, April 24, 2018

Saving on Groceries Series ~ Cooking Oil



Last year I blogged about buying two gallons of Great Value vegetable oil, which was on sale for $4.98. I emptied the last one of those this past week and wanted to replace them. 

Walmart has them right now priced at $3.98 each, so I picked up two since the price was so good. This is for 128 ounces of vegetable oil.

The 48 ounce bottles of vegetable oil cost $2.28 right now, which is about 6¢ per ounce. The price of the 128 ounce bottle is about half of that costing only 3¢ per ounce. 

This is one case where buying in bulk is definitely saving the consumer money. 

These will probably last us for one year as well as I mostly use this for popcorn on the stovetop. 

Belinda
~ Living within our Means ~

2 comments :

Thank you for visiting Frugal Workshop.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...