“Learn skills that will bless your family. […] Once you learn something then don't stop there, learn more”. ~ Becky @ Frugal Measures
Frugal Workshop
Tools for Frugal Living
Friday, May 30, 2025
Fifth & Final Frugal Friday of May 2025
Wednesday, May 28, 2025
Saving Money on Washing Laundry
Saving Money on Washing Laundry
There are ways that we can save money when it comes to doing our laundry. One way is by always washing full loads of laundry. Use less detergent than the bottle says to use, and cut that amount in half or even less. Use as little as possible to clean your clothes. Also, you can use vinegar as a fabric softener.
Use cold water to wash laundry to save money on electricity for your water heater and your well pump, if you have a well pump.
Before you wash your clothes inspect them to see if they really need washing. Sniff them, do they smell, are they wrinkled or stained? If you answer no to these questions, you don't need to wash them as it is a waste of money to wash clothes that are not dirty.
Wearing clothes more than once saves you money because you will do less laundry. When I go out of the house to run errands I’ll dress better than I do if I'm just staying home for the day.
Then, once I get home from running errands, I’ll take my clothes off immediately and hang them up to wear another day and switch back into my every day clothes. This helps to make my good clothes last longer with less laundering and saves money in the process.
Also considering wearing an apron that will save your shirt from spills and stains. You can hang it in the kitchen, and use it daily.
Also consider having outside clothes for dirty jobs like gardening, which can stay by the door and gets washed minimally.
My Dad had his workshop downstairs for many years and it is completely separate from the house upstairs. There is also a bathroom, and washer and dryer, so he could shower downstairs and wash his clothes and not have to bring the dirt from his machinery upstairs with him.
Stretching your laundry means stretching the life of your clothes. Stretching your clothes means stretching your dollar and we could all use some of that in our finances these days.
Saving Money on Drying
The cheapest way to dry your laundry is to hang it to dry, but if you do use a clothes dryer, be sure to clean the link trap after every load to make sure it is drying and heating sufficiently. Also, use a dryer lint brush to get all the dryer link out, or if you have a vacuum cleaner attachment use that to get rid of even more dryer lint.
What are some ways you save money on laundry?
Monday, May 26, 2025
Menu Plan Monday ~ Saving Money in my Frugal Kitchen ~ Week #4 May 2025
Quote of the Week
"The cost of food is significant. When we eat out and pay someone else to cook our food for us, the bill can easily double or triple in cost. Therefore, cooking our own food at home saves us money".
Dining out multiple times per week at a cost of $15 to $50 per meal adds up and can easily become a habit, is often unhealthy, unplanned, and eats away our savings accounts. Cook at home, invest the difference and buy your freedom.
My Frugal Week
Cheesy Chicken and Broccoli Patties
Ingredients:
1 pound ground chicken
1 egg
2 cups chopped broccoli
1 cup of sharp cheddar cheese
Directions:
Season with pepper, salt, onion powder, and paprika to taste.
Mix everything together and make into patties.
Place on a parchment paper lined baking sheet.
Bake at 425° and for about 25 minutes.
Friday, May 23, 2025
Fourth Frugal Friday of May 2025
"Don't count us out, we're [...] old school where hard work and sacrifice are the name of the game". ~ Mrs. Patsi from A Working Pantry
"Say no to [...] things that you know are going to decimate your budget. Saying no is free and sometimes saves you a fortune". ~ Annabel from The Bluebirds are Nesting on the Farm
Package From Sluggy
A package from Sluggy after her recent giveaway arrived on Wednesday.
Monday, May 19, 2025
Menu Plan Monday ~ Saving Money in my Frugal Kitchen ~ Week #3 May 2025
Photo of the Week
Our first cantaloupe of the season, which was delicious and cost $4 from a roadside stand. He had watermelon for $12, but that was out of my price range.